بررسی انواع روش های درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس

در این مقاله راه‌های درمان واژینیسموس را در اختیار شما عزیزان قرارداده‌ایم.

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس یا واژینیسم نوعی اختلال جنسی بوده که زن در هنگام رابطه جنسی دچار درد شدید می‌شود. در این نوع اختلال فرد در هنگام رابطه جنسی دچار ترس و اضطراب شده و عضلات واژن و کف لگن او به‌طور غیرارادی منقبض می‌شود. بیماری واژینیسموس در همه سنین رخ‌داده و قابل‌درمان هست. این مشکل می‌تواند زندگی فرد را دچار تنش و آشفتگی نماید. ازجمله عوارض این بیماری می‌توان به اضطراب، ناراحتی، ترس، عصبانیت، ماهش اعتمادبه‌نفس، مانع‌شدن از بارداری و بروز مشکلات زناشویی اشاره نمود.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس اولیه

این نوع واژینیسموس در اولین رابطه جنسی به وجود می‌آید. فرد در هنگام نزدیکی دچار احساس درد، سوزش و گرفتگی عضلات واژن می‌شود.

واژینیسموس ثانویه

در واژینیسموس ثانویه می‌توان گفت از ابتدا واژینیسم وجود ندارد. فرد برای دخول قبلاً هیچ مشکلی نداشته است. ولی بعدها در اثر یک اتفاق بد، عفونت، زایمان، یائسگی، بروز برخی شرایط پزشکی، مشکلات ارتباطی و عاطفی، جراحی و غیره در زن رخ می‌دهد.

علائم واژینیسموس

علائم وایژینیسموس با توجه به‌شدت آن می‌تواند متفاوت باشد. ازاین‌رو درمان واژینیسموس نیز بستگی به نوع آن و درجه شدت آن دارد. از علائم اصلی واژینیسموس منقبض شدن غیرارادی واژن هست؛ اما سایر علائم آن عبارت‌اند از:

 •  دردهای شدید واژن
 •  عدم ورود آلت تناسلی
 • درد در قسمت پایین شکم
 • تنگ بودن بسیار شدید واژن
 • احساس فشار زیاد در درون واژن
 •  احساس سوزش در دهانه واژن
 • درد و سوزش تا چند ساعت یا چند روز پس از رابطه جنسی

همچنین بخوانید: بررسی آزمایش‌های ضروری زنان

علت‌های واژینیسموس

علت‌های واژینیسموس

برای درمان واژینیسموس در ابتدا باید علائم و علت‌های بروز آن را موردبررسی قرارداد. سپس درمان مناسب را با تجویز پزشک متخصص شروع نمود. علت‌های اصلی بروز واژینیسموس عبارت‌اند از:

 •  ترس از بارداری
 • مشکلات در رابطه احساسی
 • اولین رابطه جنسی به‌صورت دردناک
 • داشتن سابقه سوءاستفاده جنسی
 • آسیب‌های قبلی به واژن مثلاً در اثر زایمان
 • تصور ذهنی اینکه واژن شما بسیار کوچک هست.
 • بیماری‌های دردناک واژن و ناحیه اطراف آن‌که باعث انقباضات عضلانی این ناحیه می‌شود

روش‌های درمان واژینیسموس

روش‌های درمان واژینیسموس

جهت درمان واژینیسموس در ابتدا پزشک به معاینه شما می‌پردازد. سپس درمان متناسب با شدت اختلال را برای شما تجویز می‌کند. روش‌های درمانی واژینیسموس در زیر موردبررسی قرارداد شده است:

ورزش‌های کنترل عضلات کف لگن

این ورزش‌ها موجب تمرین انقباض و آرامش عضلانی و تمرینات کمکی همچنین کنترل کف لگن هست.

روان‌درمانی

درصورتی‌که فرد درگذشته دچار تجاوز شده باشد یا خاطرات دردناکی داشته باشد، روان‌درمانی و هیپنوتیزم کمک شایانی در درمان واژینیسموس خواهد داشت.

استفاده از وان آب گرم

درصورتی‌که مشکل واژینیسموس خفیف باشد، می‌توان از وان آب گرم و نشستن در لگن آب گرم استفاده نمود. این کار را حدود 20 دقیقه انجام داده و به ریلکس شدن عضلاتتان کمک کنید.

استفاده از لوبریکانت ها

زنانی که به هر دلیلی دچار خشکی واژن می‌باشند می‌توانند از روان کننده‌ها و لوبریکانت ها برای روان کردن واژن استفاده نمایند. لوبریکانت ها در درمان واژینیسموس خفیف بسیار تأثیرگذار هست.

استفاده از دیلاتور

دیلاتور وسیله‌ای جهت گشاد کردن دهانه واژن هست. این وسیله به شکل مخروط بوده و در سایزهای مختلفی وجود دارد. می‌توان این وسیله را به‌عنوان روشی دیگر جهت درمان واژینیسموس برشمرد.

تغییر پوزیشن در هنگام نزدیکی

در درمان واژینیسموس‌های خفیف می‌توان با تغییر پوزیشن در هنگام نزدیکی درد را کاهش داد.

پروتز درمانی

در پروتز درمانی، پزشک متخصص از پروتزهای مخصوص پلاستیکی استفاده می‌کند و ناحیه تناسلی را گشاد می‌کند.

تزریق بوتاکس

اگر فرد به واژینیسموس حاد مبتلا باشد، برای درمان واژینیسموس باید بوتاکس تزریق کند. بوتاکس، دارو یا ژلی است که به عضلات خاص تزریق می‌شود این عمل باعث فلج شدن آن عضلات می‌شود. وقتی بوتاکس با ناحیه تناسلی تزریق می‌شود، عضلات این ناحیه را فلج می‌کند.

درمان واژینیسموس با برداشتن اندومتریوز

یکی از عوامل ایجاد واژینیسموس، اندومتریوز است. در این اختلال، قسمت کوچکی از پوشش داخلی رحم به بیرون رشد می‌کند و هنگام برقراری رابطه جنسی، درد شدیدی در ناحیه لگن ایجاد می‌کند. با کمک عمل جراحی می‌توان این بافت اضافی را برداشت و مشکل فرد را حل کرد.

درمان واژینیسموس با کمک جراحی بزرگ کردن واژن

درصورتی‌که فرد براثر جراحی واژنش کوچک‌شده باشد می‌توان با جراحی به بزرگ کردن واژن پرداخت.

سخن پایانی

بیماری واژینیسموس یک اختلال جنسی بوده که موجب می‌شود فرد در هنگام رابطه جنسی دچار انقباضات غیرارادی واژن و لگن شود. این بیماری ممکن است بر ابعاد مختلف زندگی زناشویی اثر بگذارد. درصورت داشتن علائم برای درمان این بیماری اقدام کنید.

برای تماس با مطب دکتر ناهید مظاهری با تجربه درخشان 20 ساله در حوزه ی متخصص زنان با شماره زیر تماس بگیرید:

مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات
برچسب ها