بررسی کرونا در دوران بارداری و راه های مراقبت و پیشگیری از آن

کرونا در بارداری

طبق تحقیقاتی که تاکنون بر روی ویروس کرونا انجام گرفته است، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد زنان باردار بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این ویروس هستند. اما با این حال برای احتیاط بیشتر این افراد را در لیست افراد آسیب پذیر قرار داده اند.ویروس کرونا یک ویروس جدید و ناشناخته است و اگر زن باردار به این ویروس مبتلا شود ممکن است به کودک خود منتقل کند. اگر جنین به کرونا مبتلا شود به مرور بهتر می شود. خوشبختانه تاکنون هیچ مدرکی وجود ندارد که ویروس کرونا منجر به سقط جنین شود و یا بر نحوه رشد جنین تاثیر گذار باشد.

مراقبت های لازم برای پیشگیری از کرونا در بارداری

همانطور که گفتیم طبق تحقیقات انجام شده تا الان شواهدی وجود ندارد که زنان باردار نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند. با این حال چون در دوران بارداری مخصوصا در ماه های آخر بدن زنان حساس تر است باید بسیار مراقب باشند و در صورت مبتلا شدن بهبود یافتن برای آنها سخت می باشد.

مراقبت های لازم برای پیشگیری از کرونا در بارداری مانند سایر افراد می باشد و به زنان باردار راه کار های زیر توصیه می شود:

 1.  از تماس با افرادی که علائم کرونا دارند بپرهیزید.
 2. اگر شاغل هستید تا حد امکان در منزل کار کنید.
 3. از وسیله نقلیه عمومی استفاده کنید.
 4. از حضور در هر جمعی در فضاهای عمومی مخصوصا اماکن سربسته بپرهیزید.
 5. در دورهمی های دوستانه و خانوادگی شرکت نکید.
 6. اگر نیاز دارید تا با پزشک خود مشورت کنید تا حد امکان از تماس های تلفنی استفاده کنید.
 7. شستشوی دست ها با آب و صابون و یا محلول های ضد عفونی را نادیده نگیرید.

 

پیشگیری از کرونا در بارداری

ابتلا به کرونا در بارداری

در ابتدا باید بگوئیم که اگر علائم کرونا داشتید سریع به پزشک زنان خود اطلاع دهید. اطلاعات ما برای اینکه بدانیم آیا ویروس کرونا از مادر به جنین منتقل می شود یا خیر بسیار کم است. اما بررسی ها نشان داده اند که تا کنون سه نوزاد به این ویروس عکس العمل نشان داده اند.

تب بالا در حوالی هفته ششم بارداری برای جنین اصلا خوب نیست و می تواند برروی مغز و ستون فقرات جنین تاثیر گذار باشد. البته این تب فقط شامل کرونا نمی باشد و هر نوع تب بالایی خطرناک است.

کرونا در بارداری و مراقبت های پس از تولد نوزاد

اگر در دوران بارداری مبتلا به کرونا شده اید، پس از زایمان برا مراقبت از کودک خود اقدامات زیر را انجام دهید:

 • دستتان را قبل از لمس کودک و مراقبت از او به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. در صورت نبود آب و صابون با الکل حداقل 60درصد دست خود را ضد عفونی کنید.
 • در فاصله 6 متر نوزاد از ماسک استفاده کنید.
 • تا حد امکان نوزاد را تا فاصله 1.5 متر از خود دور نگه دارید.
 • خودداری از عطسه و سرفه در فاصله نزدیک به نوزاد.

 

ابتلا به کرونا در بارداری

کرونا و شیر دادن به نوزاد پس از زایمان

طبق بررسی هایی که برروی شیر مادرانی که مبتلا به کرونا بودند انجام شد، هیچ آثاری از ویروس در شیر دیده نشد. بنابراین تا کنون هیچ خطری برای نوزادانی که مادرانشان مبتلا به کرونا هستند وجود ندارد. یک روش خوب برای مادرانی که مبتلا به کرونا هستن، دوشیدن شیر با دست یا با شیردوش می باشد تا فرد دیگری که بیمار نیست شیر را به کودک بدهد. توجه داشته باشید در هنگام دوشیدن شیر حتما دستتان را شسته باشید.

 سخن پایانی

کرونا در بارداری موجب نگرانی مادران باردار شده است. اما خوشبختانه تاکنون اثری از ابتلای نوزادی که مادر مبتلا به کرونا دارد دیده نشده است. با این حال حتما مراقب سلامتی خود در دوران بارداری باشید تا استرس هایی که در هنگام مبتلا شدن به کرونا برای شما و کودکان به وجود می آید را از خود دور نمائید.

برای تماس با مطب دکتر ناهید مظاهری ( متخصص زنان اصفهان ) با تجربه درخشان 20 ساله در این حوزه با شماره زیر تماس بگیرید:

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات