زایمان سزارین یکی از متداول‌ترین روش‌ها جهت تولد یک نوزاد است. در این روش پر خطر، مداخلات پزشک منجر به تولد کودک شده و مادر به‌طور طبیعی فرآیند زایمان را تجربه نمی‌کند. اگرچه انجام سزارین برای عموم مادرها درست نیست، اما به‌طور مشخص برای افرادی که بارداری در سنین بالا را تجربه می‌کنند و یا در اثر برخی بیماری‌ها قادر به زایمان طبیعی نیستند، بهترین گزینه خواهد بود. در مطب دکتر مظاهری تمام سوالات مربوط به این نوع زایمان با توجه به شرایط بیمار پاسخ داده می‌شود.

زایمان سزارین

چه کسانی کاندید انجام سزارین هستند؟

زایمان یک فرآیند بسیار اضطراب‌آور است و می‌بایست تحت نظر یک پزشک متخصص و مجرب انجام شود. پزشک با بررسی شرایط بیمار، سابقه بیماری او و مطالعه پرونده زایمان‌های قلبی مادر، از یک روش مشخص برای زایمان استفاده می‌کند. برای برخی مادران انجام سزارین به زایمان طبیعی ارجحیت دارد.

زایمان سزارین

 1. در مادرانی که فرآیند زایمان آنان به جهت باز نشدن دهانه رحم متوقف‌شده است.
 2. جنین آنان در وضعیت مناسبی قرار ندارد.
 3. جنین بیش از حد بزرگ و ماکروزوم است.
 4. جنین تحمل زایمان را ندارد و دچار اختلال در تپش قلب شده است.
 5. مادر بیش از یک جنین را در رحم حمل می‌کند.
 6. مادر از مشکلاتی همچون فشارخون و یا بیماری‌های قلبی رنج می برند.
 7. مادر به بیمار تب‌خال تناسلی مبتلا است.
 8. مادرانی که پیش از این عمل سزارین را تجربه کرده اند.

 

 

 

 

 

خطراتی که در سزارین پیش رودارید

عموماً پزشکان زایمان‌های طبیعی بی خطر و زایمان سزارین را پر خطر می‌دانند. این درحالیست که آمارها نشان می دهد اغلب مادران متقاضی انجام سزارین هستند. چراکه احتمال بروز خطر در تمام مادرها یکسان نیست. در بسیاری از موارد سزارین هیچ خطری را متوجه مادر و جنین او نمی‌کند. با این حال احتمال بروز برخی عوارض نیز دور از ذهن نخواهد بود.

زایمان سزارین

 • عوارض مربوط به بیهوشی مادر
 • بروز اختلالات تنفسی در نوزاد به سبب زایمان زودرس
 • خونریزی‌های شدید
 • عفونت در محل جراحی
 • احتمال تشکیل لخته خون در پا و یا ریه مادر

 

 

 

 

 

 

در زایمان سزارین چه اتفاقی می‌افتد؟

پیش از شروع عمل جراحی سزارین مادر برای 8 ساعت ناشتا می‌ماند. سپس از طریق یک آنژیوکت یک جریان برای تزریق مایعات و یا در صورت لزوم دارو از رگ‌ها ایجاد می‌شود. به کمک انواع روش‌های بیهوشی مادر از ناحیه شکم بی حس می‌شود. در اغلب موارد پزشک تلاش می‌کند تا مادر را هوشیار نگه دارد تا طعم شیرین زایمان را احساس کند.

سپس متخصص زنان یک شیار افقی درست بالای آلت تناسلی ایجاد می‌کند. با بریده شدن رحم، جنین متولد می‌شود. در قدم بعدی جفت از رحم خارج می‌شود. در نهایت هم محل برش از طریق بخیه دوخته می‌شود. این مراحل تمام آن چیزی است که شما در اتاق زایمان سزارین تجربه می‌کنید.

سخن پایانی

زایمان سزارین اگر تحت نظر یک پزشک متخصص و کادر درمانی مجرب صورت بگیرد، عوارض چندانی به دنبال نخواهد داشت. بسیار حائز اهمیت است که پیش از تولد نوزاد برای انتخاب نوع زایمان تصمیم بگیرد. پزشکان متخصص در مطب دکتر مظاهر آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص زایمان سزارین و طبیعی هستند.