علائم و مراقبت‌های لازم نا‌باروری بعد از سقط جنین

نا‌باروری بعد از سقط جنین

اکثر زنان بعد از تجربه سقط جنین، با شرکت در جلسات مختلف مشاوره قبل از بارداری به دنبال فهمیدن علل نا‌باروری بعد از سقط هستند. به طور معمول سقط جنین تاثیری بر باردار شدن ندارد، ولی در صورت عدم بهبودی کامل رحم بعد از سقط و ایجاد عفونت، شانس باروری و حاملگی بعدی را کم می‌کند.

طبق تحقیقات انجام شده تنها 5 تا 7 درصد از سقط‌ جنین‌ها سبب ایجاد ناباروری می‌شوند و در اکثر مواقع زنان یک حاملگی سالم را پس از سقط تجربه می‌کنند. در ادامه مطلب از وب‌سایت دکتر ناهید مظاهری متخصص زنان به طور ویژه به موضوع نا‌باروری بعد از سقط جنین می‌پردازیم و علائم و مراقبت‌های لازم را در این زمینه بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

انواع سقط جنین

نا‌باروری بعد از سقط جنین

گاهی اوقات ممکن است که نوع سقط جنین نیز بر باروری شما در آینده تأثیر‌گذار باشد. در ادامه انواع سقط جنین را بررسی خواهیم کرد:

سقط دارویی

در این روش برای سقط جنین از دارو استفاده می‌شود. این دارو‌ها در سقط خودبه‌خودی نیز مؤثرند، یعنی زمانی که جنین در بدن مادر از بین می‌رود، حتما باید به کمک دارو آن را از بدن خارج کرد.

سقط جراحی

از جراحی هم برای انجام سقط جنین استفاده می‌شود. این روش معمولا به زمان بارداری ربط دارد که چند هفته از بارداری گذشته است. گفتنی است که با انجام سقط در محیط‌های بهداشتی و پزشکی می‌توانید تا حدودی مانع از نا‌باروری بعد از سقط جنین شوید.

آیا نا‌باروری بعد از سقط جنین حقیقت دارد؟

لازم به ذکر است که سقط جنین به صورت خود‌به‌خودی تأثیری بر بارداری در آینده نمی‌گذارد. بلکه تنها چیزی که باروری را تهدید می‌کند، عوارض و مشکلات ناشی از درست انجام ندادن آن است. حتی در این صورت هم با شیوه‌های درمانی مختلف می‌توان مشکل را حل کرد. دقت کنید که اگر سقط جنین خودخواسته و درست انجام شود، مشکل خاصی پیش نمی‌آید، ولی اگر سقط خود به خودی نباشد، حتما باید علت آن را پیدا کرد.

ممکن است علت سقط، همان دلیل اصلی نا‌باروری بعد از سقط جنین باشد. عواملی همچون ضعیف بودن دهانه رحم، نا‌توانی در نگه داشتن جنین در آن، سندروم آشرمن و چسبیدن بخش‌های مختلف رحم به هم از علت‌های اصلی سقط و در نهایت نا‌باروری در آینده است. شما می‌توانید با کمک گرفتن از مشاوره قبل از بارداری از سایر عوامل و بیماری‌های بروز این مشکل مطلع شوید.

گفتنی است که سقط جنین با روش‌های نا‌ایمن، خطرناک و در محیطی آلوده قطعا می‌تواند بر باروری فرد در آینده تأثیر منفی بگذارد. چراکه احتمال ایجاد خونریزی‌های شدید و یا عفونت در این روش‌ها بالاست. پس بار دیگر تاکید می‌کنیم که سقط جنین خود موجب ناباروری نمی‌شود، بلکه برخی عوامل دیگر می‌توانند بر روی قدرت باروری فرد تاثیر بگذارند، این عوامل عبارت‌اند از:

سن زن

باردار شدن پس از ۳۵ سالگی کمی مشکل‌ساز است و سابقه سقط نیز می‌تواند این مشکل را تشدید کند.

سلامتی مادر

بیماری‌هایی همچون سندروم تخمدان پلی کیستیک، آندومتریوز، بسته بودن لوله‌های فالوپ و غیره می‌توانند قدرت باروری زن را پایین بیاورند.

سیگار کشیدن

سیگار نیز می‌تواند به لوله‌های فالوپ و دهانه رحم آسیب برساند.

علائم و مراقبت‌های لازم نا‌باروری بعد از سقط جنین

نا‌باروری بعد از سقط جنین

یکی از شایع‌ترین و غم‌انگیز‌ترین عوارض بارداری، سقط جنین است. کنار آمدن با این عارضه علی‌الخصوص پس از مواجه شدن با علائم نا‌باروری بعد از سقط جنین نیازمند گذر زمان و توجه است. به همین خاطر انجام یک سری مراقبت‌ها پس از سقط بسیار حائز اهمیت است. مراقبت‌های مناسب جسمی و روحی و برنامه‌ریزی برای استراحت و بهبودی در این دوره بحرانی به کمک یک سری مشاوره قبل از بارداری بسیار مهم است.

معمولا در روزهای اول پس از سقط، بیمار گاهی دچار درد شدید می‌شود. دقت کنید که گاهی این درد خطر‌آفرین و نشانه ایجاد عفونت و در نهایت نا‌بار‌وری در آینده است. بیمار باید از انجام هر‌گونه فعالیت سنگین جسمی و یا آزار‌دهنده روحی اجتناب کند. دهانه رحم به خوبی بسته شود و آماده بارداری‌های بعدی گردد.

برای کاهش خطر هرگونه عفونت پس از سقط، خانم‌ها باید از مصرف تامپون تا پریودی بعدی، رابطه جنسی، قرار دادن هر شی‎ء در واژن و شنا کردن در استخر به مدت ۲ هفته اجتناب کنند. معمولا استفاده از نوار بهداشتی جهت جلوگیری از خونریزی بسیار ایمن‌تر است. گفتنی است که مصرف به موقع دارو‌های تجویز شده توسط پزشک و معاینات دوره‌ای مرتب در جلوگیری از ایجاد نا‌باروری بعد از سقط بسیار مؤثر هستند.

لازم به ذکر است که جهت انتخاب بهترین زمان برای بارداری بعد از سقط جنین، نظر پزشک اهمیت زیادی دارد، زیرا گاهی باید به کمک هورمون‌درمانی و مصرف یک سری داروها، وضعیت هورمونی بدن را به حالت قبل برگرداند. بنابراین گذشت زمان علاوه بر بازیابی شرایط روحی مادر، برای بازسازی رحم و تقویت پوشش آندومتر ضرورت دارد. همچنین اینکه ایجاد فاصله زمانی زیاد بین سقط و بارداری مجدد می‌تواند خطر نا‌باروری بعد از سقط جنین را افزایش دهد.

کلام پایانی

در مقاله بالا تمام سعی خود را به کار گرفتیم تا شما عزیزان را با عوامل مؤثر بر نا‌باروری و چگونگی جلوگیری از آن‌ آشنا کنیم. دکتر ناهید مظاهری متخصص زنان ناباروری پس از سقط جنین را به بهترین شکل درمان می‌کند.

مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات
برچسب ها