تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

دختر شدن و یا پسر شدن فرزندان یک خانواده، از قدیم یکی از دغدغه‌هایی بوده که برای بسیاری از پدر و مادرها وجود داشته است. خبر خوبی که می­توان به همه خانواده‌ها داد این است که این روزها پدر و مادرها قادر هستند قبل از شروع دوره بارداری، جنسیت فرزند خود را انتخاب کنند.
بنابراین، اگر به دنبال آن هستید تا خانواده‌ای متوازن از نظر جنسیت فرزندان داشته باشید، می‌توانید با مشاوره قبل از بارداری این کار را انجام دهید. در این مقاله قصد داریم تا با زبانی ساده برخی از روش‌های مرسوم را معرفی کنیم.

لازم به ذکر است که به‌منظور تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری می‌توانید به مطب دکتر ناهید مظاهری مراجعه کرده و از مشاوره‌ای دقیق درباره مسائل قبل از بارداری و مراقبت های حین بارداری با یک پزشک باتجربه بهره‌مند شوید.

تعیین جنسیت یک جنین چگونه مشخص می‌شود؟

تعیین جنسیت یک جنین، برخلاف تصور عامه مردم که آن را به مادر نسبت می‌دهند، به کروموزوم‌های پدر بستگی دارد.
زیرا زنان در سلول‌های جنسی خود یعنی تخمک‌ها، دو کروموزوم X دارند. این در حالی است که کروموزوم‌های موجود در اسپرم مردان X و Y هستند.
هنگامی‌که لقاح صورت می‌گیرد باید سلول جنسی پدر و مادر با هم ترکیب شده و سلول تخم را به وجود آورند. کروموزومی که از مادر به جنین می‌رسد همواره از نوع X خواهد بود؛ اما پدر می‌تواند کروموزوم X یا Y بدهد.
اگر کروموزوم مادر در کنار کروموزوم X پدر قرار گیرد، نتیجه داشتن فرزندی دختر خواهد شد. اما درصورتی‌که کروموزوم Y در کنار کروموزوم X مادر قرار بگیرد، آن‌گاه جنین جنسیت پسر خواهد داشت.
جالب است بدانید که کروموزوم Y نسبت به کروموزوم X بسیار سبک‌تر و از نظر ابعاد کوچک‌تر است؛ بنابراین، در هنگام لقاح سریع‌تر به تخمک می‌تواند برسد. بااین‌حال، احتمال زنده ماندن آن در محیط کمتر خواهد بود.

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری چگونه انجام می‌شود؟

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری یکی از اقداماتی است که این روزها پیش از اقدام به بارداری می‌توانید انجام دهید. این کار از دو طریق علمی و غیرعلمی قابل انجام است که هرکدام روش‌های خاص خود را دارد.

روش علمی تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری به کمک روش‌های علمی، بر اساس تحقیقاتی انجام می‌گیرد که در علم پزشکی صورت‌گرفته است. به همین دلیل، رسیدن به موفقیت با این روش‌ها درصد بالایی خواهد داشت.

البته اینکه از چه روشی برای تعیین جنسیت استفاده کنید و همچنین، میزان تجربه و مهارت پزشک، نقش بسزایی در میزان موفقیت عملیات دارد.

فرایند IVF و تشخیص ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی (PGD)

تعیین جنسیت با روش IVF یکی از روش‌هایی است که این روزها بسیار موردتوجه قرار گرفته است. ناگفته نماند که این روش پیش‌ازاین برای پدر و مادرهایی به کار می‌رفت که بر اساس آزمایش‌های ژنتیکی، ناقل بیماری وابسته به جنس شناخته می‌شدند.

 

روش PGD اساس روش IVF به شمار می‌رود که طی مراحل زیر انجام می‌گردد.

 

۱) در مرحله اول به‌منظور گردآوری تخم‌های بارور شده، از لقاح آزمایشگاهی یا همان IVF استفاده می‌شود.

۲) جنین حاصل باید دو تا سه روز در محیط آزمایشگاه نگهداری شود. در این مدت تعداد سلول‌های تخم لقاح یافته به هشت سلول خواهد رسید.

۳) در مرحله سوم، یک جنین‌شناس ماهر و باتجربه، یک یا دو سلول از تخم را جدا می‌کند.

۴) در این مرحله کروموزوم‌های سلول‌های انتخاب شده را بررسی می‌کنند تا از نظر سلامت ژنتیکی و جنسیت تعیین وضعیت گردد.

۵) یک تا سه جنین را با جنسیت دلخواه به محیط رحم انتقال خواهند داد.

۶) جنین‌های دیگری نیز وجود دارند که در صورت تمایل فریز می‌شوند تا در بارداری‌های بعدی استفاده شوند. در غیر این صورت یا در تحقیقات بعدی مورداستفاده قرار می‌گیرند و یا آن‌ها را از بین می‌برند.

تعیین جنسیت با روش مرتب کردن اسپرم‌ها

در روش مرتب کردن اسپرم‌ها، کلیه اسپرم‌هایی که کروموزوم Y دارند از اسپرم‌های حاوی کروموزوم X جدا می‌شوند. پس از آن که عمل جداسازی در آزمایشگاه انجام شد، باتوجه‌به جنسیت دلخواه پدر و مادر، اسپرم دارای کروموزوم مربوط به آن در رحم مادر قرار می‌گیرد.
روش انتقال اسپرم به داخل رحم از طریق روش تلقیح داخل رحمی که تحت عنوان IUI شناخته می‌شود، انجام خواهد گرفت. البته معمولا نام عمل بارورسازی تخمک در آزمایشگاه نیز به این روش اطلاق می‌گردد.

روش غیرعلمی تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری

روش‌های غیرعلمی تعیین جنسیت، بیشتر بر نوع تغذیه، زمان‌بندی رابطه و به ارگاسم رسیدن و یا نرسیدن زن تاکید دارد.
مواردی مانند روش زمان‌بندی‌شده، استفاده از گایافنزینی شبیه آنچه در شربت سینه وجود دارد، کاهش وزن، طرز قرارگرفتن بدن در حین نزدیکی، مصرف یا عدم مصرف کافئین توسط آقایان پیش از نزدیکی و ایجاد محیطی اسیدی یا غیر اسیدی در بدن زن می‌تواند بر نوع جنسیت اثر بگذارد.
بااین‌حال، نمی‌توان تضمینی بودن نتایج روش‌های غیرعلمی را تایید کرد.
به‌عنوان نتیجه‌گیری می‌توان گفت درصورتی‌که تمایل دارید بنا بر علاقه خود فرزند دختر یا پسر داشته باشید و دوران بارداری ایمنی را پشت سر بگذارید، همراهی یک پزشک مطمئن، باتجربه و ماهر می‌تواند تا حد زیادی شما را به این مقصود برساند.

کلام آخر
دکتر ناهید مظاهری، یکی از بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید برای تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری به ایشان مراجعه نمایید. ایشان همچنین، با ارائه مشاوره‌های مختلف در زمینه مراقبت‌های مرتبط با دوران بارداری، قبل و بعد از آن، برای داشتن بارداری سالم راهنمای خوب شما خواهند بود. همچنین می توانید در زمینه های دیگری مانند درمان مشکلات جنسی و روش های جلوگیری از بارداری نیز مشاوره بگیرید.