افسردگی بارداری چرا اتفاق می افتد؟

افسردگی بارداری

یکی از معضلاتی که اغلب زنان حامله به آن دچار می شوند، دوران بد افسردگی است که به کل روحیه فرد را از بین می برد و او را منزوی و گوشه گیر می کند. ایا تا به حال فکر کرده اید که اصلا دلیل ایجاد شدن افسردگی بارداری چیست و چرا رخ می دهد؟ این سوال رایج بسیاری از زنان باردار است که دوست دارند بدانند دلیل این وضعیت روحی آن ها چه می تواند باشد.

 چرا به افسردگی بارداری دچار شده ام؟

بارداری یکی از حساس ترین دوران هایی است که در آن مادر باید بتواند روحیه شاد و پر انرژی داشته باشد. اما در برخی موارد شرایطی ایجاد می شود که باعث می شود که این روحیه شاد از وی گرفته شود. در واقع یکی از خطراتی که سلامت روحی و روانی مادران باردار را به خطر می اندازد، افسردگی بارداری می باشد. متاسفانه افسردگی در زنان حامله شرایط روحی سختی را ایجاد می کند، که استرس، نگرانی و حتی سخت شدن زایمان را به همراه دارد. و چیزی که حائز اهمیت است اینجاست که این شرایط نه تنها مادر، بلکه جنین داخل شکم را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. افسردگی در واقع زن باردار را به کل تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است مشکلاتی را نیز در رشد جنین ایجاد کند.

پس تغییرات خلقی و رفتاری در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است که می تواند نشانه هایی از افسردگی بارداری باشد. به این ترتیب برای حفظ سلامت روحی و روانی خودتان و سلامت رشد جنین داخل شکم باید سعی کنید که در صورت مشاهده این تغییرات هر چه زودتر به دکتر زنان اصفهان مراجعه کنید. این پزشک به شما کمک می کند تا با بررسی نشانه های افسردگی بتوانید به سلامت روحی دست پیدا کنید و نگرانی و ناراحتی های بیهوده را کنار بگذارید. افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی است که معمولا در دوران بارداری و یا بعد از آن رخ می دهد و مادر و جنین را تحت تاثیر قرار می دهد.

 چرا به افسردگی بارداری دچار شده ام؟

نشانه های افسردگی در بارداری

زمانی که یک مادر باردار به افسردگی در این دوره دچار می شود، قطعا این تغییرات با نشانه هایی همراه است که بهتر است با ان ها آشنا شوید تا بتوانید یک درمان عالی را برای افسردگی بارداری نزد پزشکان متخصص زنان داشته باشید. این نشانه ها به شرح زیر است:

 • اولین علائمی که به سراغتان می اید معمولا احساس اندوه یا پوچی است.
 • احساس دلشوره از این که اتفاقات بدی در حال وقوع پیدا کردن است.
 • خوابیدن بیش از اندازه و یا مبارزه برای خوابیدن
 • فقدان احساسات، افزایش ناراحتی و اضطراب و گریه بیش از اندازه
 • ناراحت نشدن از مواردی که قبلا از آن ها ناراحت می شدید
 • از دست دادن شادی در چیزهایی که قبلا برایتان لذت بخش بود که این به عنوان یکی از شایع ترین علائم افسردگی بارداری به حساب می آید.
 • احساس خستگی همیشگی
 • احساس خوردن زیاد و یا نخوردن
 • احساس گناه بیش از حد و یا بی توجیه
 • افکار آسیب رساندن به خود مانند خودکشی

در صورتی که با هر یک از احساسات ذکر شده مواجه شدید و مشاهده کردید که زندگی شما در حال به خطر افتادن است، بهتر است هر چه زودتر به یک پزشک زنان متخصص برای درمان افسردگی بارداری مانند دکتر مظاهری مراجعه کنید.

برای افسردگی در بارداری چه دلایلی وجود دارد؟

بهت است بدانید که افسردگی بارداری در بیشتر مواقع به دلیل شرایط زندگی، اب و هوا، خصوصیات شخصی، شیمی مغز و شرایط این چنینی رخ می دهد. البته در بعضی مواقع این افسردگی می تواند به دلیل داشتن سقط قبلی، و یا ناراحتی های خانوادگی باشد که به دلیل حساس شدن روحیه مادر، او را تحت تاثیر قرار داده است. البته در بعضی مواقع داشتن سابقه افسردگی در فرد نیز می تواند منجر به بروز آن در دوران حاملگی شود. فردی که تا قبل از باردرای دارو مصرف کرده و اکنون مجبور به قطع کردن آن شده است. به این ترتیب برای جلوگیری از افسردگی بارداری باید قبل از آن که برای حاملگی اقدام کنید، نزد یک پزشک متخصص مشاوره قبل از بارداری بروید تا بتوانید خودتان را برای همه شرایط آماده کنید.

برای افسردگی در بارداری چه دلایلی وجود دارد؟

 

روش های درمانی افسردگی در بارداری

با توجه به این که افسردگی بارداری شرایط سخت تری را برای مادر و جنین به همراه دارد، ولی اصلا نگران نباشید زیرا اگر سریعا در صورت مشاهده علائم افسردگی به پزشک متخصص برای درمان و مراقبت های حین بارداری مراجعه کنید، به راحتی می توانید از شر تمام این احساسات بد و نا امید کننده خلاص شوید. این روش های درمانی به شرح زیر است:

 • میزان ورزش و تحرک های خود را به گونه ای که به جنین اسیب وارد نشود تحت نظر پزشک خود افزایش دهید. زیرا ورزش کردن تا حد زیادی می تواند روحیه شما را تغییر دهد.
 • برای ساعت خواب خود برنامه مناسبی را تعیین کنید زیرا عدم خواب کافی باعث تغییرات خلقی خواهد شد.
 • رژیم غذایی سالم و مقوی داشته باشید و خوردن مواد پرکالری مانند قند و شکر، مواد اماده و .. را کنار بگذارید.
 • برای درمان افسردگی بارداری بهتر است که به یک پزشک متخصص برای مشاوره مراجعه کنید و با در رابطه با ناراحتی های خود صحبت کنید تا احساس بهتری داشته باشید.
 • در کاهش افسردگی خوردن اسیدهای چرب امگا 3 بسیار تاثیرگذار است که بهتر است ان ها را فراموش نکنید و در وعده های غذایی خود قرار دهید.
 • گیاهان دارویی و مکمل های ویتامینی به تجویز پزشک متخصص می تواند تا حد زیادی در تغییر خلق و خوی شما تاثیرگذار باشد.

بهتر است برای داشتن یک روش درمانی عالی برای افسردگی بارداری و حتی تعیین جنسیت قبل از بارداری فرزند خود به پزشکان متخصص نام برده شده مراجعه کنید تا یک حاملگی سالم و بدون دردسر را پشت سر بگذارید که سلامت خود و جنین را تضمین کند.

سخن پایانی

اگر نگران به خطر افتادن سلامت خود و جنین هستید، بهترین کار این است که در صورت مشاهده علائم افسردگی بارداری هر چه زودتر به پزشک زنان متخصص مراجعه کنید و روش های درمانی را پشت گوش نیندازید.

 

 

مقالات مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مقالات
برچسب ها